You are here: Home / News / Agricultural Education, Communications and Leadership Scholarship Award Recipients

Department of Agricultural Education, Communications and Leadership

Agricultural Education, Communications and Leadership Scholarship Award Recipients

Agricultural Education Scholarship Recipients

 

  • Aaron  Beratto, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Aaron  Beratto, Don and Willa Dean Ramsey Endowed Scholarship
  •  

  • Calee Boone, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Calee Boone, Don and Willa Dean Ramsey Endowed Scholarship
  •  

  • Kenzie Cannady, Don and Willa Dean Ramsey Endowed Scholarship
  •  

  • Hope Deeds, Don and Willa Dean Ramsey Endowed Scholarship
  •  

  • Shannon DeHaan, Howell Professorship Scholarship
  •  

  • James Dunn, William E Brown Memorial Scholarship
  •  

  • Grant Eaton, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Grant Eaton, Don and Willa Dean Ramsey Endowed Scholarship
  •  

  • Jade Edwards, Howell Professorship Scholarship
  •  

  • Anna Eubanks, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Molly Faught, Don and Willa Dean Ramsey Endowed Scholarship
  •  

  • Hunte Gibson, Don and Willa Dean Ramsey Endowed Scholarship
  •  

  • Lily Gisclair, Howell Professorship Scholarship
  •  

  • Jerryca Haller, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Kayli Hasselbring, William E Brown Memorial Scholarship
  •  

  • Magdalena Hignojos, Howell Professorship Scholarship
  •  

  • Julie Horton, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Julie Horton, Leonard Hunter Memorial Agricultural Education Scholarship
  •  

  • Madison Hutton, Agricultural Education Scholarship†
  •  

  • Tanner Jarrett, Don and Willa Dean Ramsey Endowed Scholarship
  •  

  • Dylan Johnston, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Dylan  Johnston, Don and Willa Dean Ramsey Endowed Scholarship
  •  

  • Quaid Kennan, Don and Willa Dean Ramsey Endowed Scholarship
  •  

  • Maggie Martens, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Maggie Martens, Don and Willa Dean Ramsey Endowed Scholarship
  •  

  • Morgan Mills, Agricultural Education Scholarship†
  •  

  • Cody Nichols, Agricultural Education Scholarship†
  •  

  • Gracie Norris, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Megan Olson, Howell Professorship Scholarship
  •  

  • Brian Parr, Agricultural Education Distinguished Alumni
  •  

  • Makala Parsons, Howell Professorship Scholarship
  •  

  • Julia Pitman, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Sadie Raasch, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Brianna Roat, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Jill Scott, Agricultural Education Outstanding Freshman
  •  

  • Jill Scott, Howell Professorship Scholarship
  •  

  • Haley Shelton, Howell Professorship Scholarship
  •  

  • Tarren Sherman, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Tarren Sherman, Leonard Hunter Memorial Agricultural Education Scholarship
  •  

  • Trever Stelzig, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Trever Stelzig, Don and Willa Dean Ramsey Endowed Scholarship
  •  

  • Tanner Taylor, Don and Willa Dean Ramsey Endowed Scholarship
  •  

  • Jessica Toombs, "James A. & Hattie Barker Scholarship in Agricultural Education, Communications & Leadership"
  •  

  • Morgan Truitt, Agricultural Education Scholarship†
  •  

  • Conner Vernon, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Bryce Waugh, Don and Willa Dean Ramsey Endowed Scholarship
  •  

  • Angelica Weaver, Don and Willa Dean Ramsey Endowed Scholarship
  •  

  • Katelyn Webb, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Katelyn Webb, Don and Willa Dean Ramsey Endowed Scholarship
  •  

  • Courtney Weidenmann, Agricultural Education Outstanding Senior
  •  

  • Courtney Wiedenmann, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Braydyn Willyard, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Braydyn Willyard, Don and Willa Dean Ramsey Endowed Scholarship
  •  

  • Kaleb Wood, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Amber Wright, Agricultural Education Scholarship Inc.
  •  

  • Megan Wyatt, Agricultural Education Scholarship Inc.
  • Agricultural Communications Scholarship Recipients

     

  • Kaylyn Branen, Magruder Scholarship
  •  

  • Lauren Brockman, Treadway Scholarship
  •  

  • Aubrey Buckmaster, Shannon Rae Webb Denniston Scholarship
  •  

  • Ashton Cartmell, Magruder Scholarship
  •  

  • McKenzie Carvalho, Agricultural Communications Outstanding Senior
  •  

  • Breyden Codding, Agricultural Communications Alumni Scholarship
  •  

  • Molly Faught, Wirt Family Endowed Scholarship for Agricultural Communications
  •  

  • Emily Gerstenkorn, Earnest Shiner Memorial Scholarship
  •  

  • Hunter Gibson, Amanda Money Memorial Scholarship
  •  

  • Amarie Griffeth, Agricultural Communications Outstanding Freshman
  •  

  • Sarah Harris, Wirt Family Endowed Scholarship for Agricultural Communications
  •  

  • Bree Kisling, Amanda Money Memorial Scholarship
  •  

  • Jiawen (Aileen) Li, Earnest Shiner Memorial Scholarship
  •  

  • Emile Mittelstaedt, Agricultural Communications Outstanding Freshman
  •  

  • Emile Mittelstaedt, Beth Lily Scholarship
  •  

  • Alisa Northcutt, Wirt Family Endowed Scholarship for Agricultural Communications
  •  

  • Madelyn Owens, Herb Karner Scholarship
  •  

  • Halle Roper, Herb Karner Scholarship
  •  

  • Mark Scalmanini, Agricultural Communications Alumni Scholarship
  •  

  • Jill Scott, Agricultural Communications Alumni Scholarship
  •  

  • Arthur (Tre) Smith, Herb Karner Scholarship
  •  

  • Emily  Smith, Schwabauer Family Scholarship
  •  

  • Elsie Wanjohi, Agricultural Communications Distinguished Alumni
  •  

  • Wade Yoder, Agricultural Communications Alumni Scholarship
  • Agricultural Leadership Scholarship Recipients

     

  • Jaden Allen, AGLE Scholarship
  •  

  • Grace  Bane, AGLE Scholarship
  •  

  • Carly   Baumhoer, AGLE Scholarship
  •  

  • Jordan            Baze, AGLE Scholarship
  •  

  • Anne Becker, AGLE Scholarship
  •  

  • Katherine Bezner, Agricultural Leadership Outstanding Senior
  •  

  • Ali Bowman, AGLE Scholarship
  •  

  • Lilee Brinlee, AGLE Scholarship
  •  

  • Shelby Bute, AGLE Scholarship
  •  

  • Lexi Campbell, Agricultural Leadership Distinguished Alumni
  •  

  • Caitlin Dreher, AGLE Scholarship
  •  

  • Brooklyn Evans, AGLE Scholarship
  •  

  • Alyssa Francis, AGLE Scholarship
  •  

  • Olivia Hafner, AGLE Scholarship
  •  

  • Morgan Jilek, James White Scholarship
  •  

  • Abbigail Kepp, AGLE Scholarship
  •  

  • Kendall Lindsay, AGLE Scholarship
  •  

  • Bailey Lockhart, AGLE Scholarship
  •  

  • Hoyt Nebgen, AGLE Scholarship
  •  

  • Erin Roberts, James White Scholarship
  •  

  • Kaleigh Romines, AGLE Scholarship
  •  

  • Cadlyn Smith, AGLE Scholarship
  •  

  • Sarah Snyder, AGLE Scholarship
  •  

  • Lauren Stubbs, AGLE Scholarship
  •  

  • Jensen Turner, Agricultural Leadership Outstanding Freshman
  •  

  • Jensen Turner, Huffer Scholarship
  •  

  • Whitney Walker, AGLE Scholarship
  • Filed under: